IELTS UKVI – IDP IELTS Turkey
IELTS

Loading

Open navigation

Birleşik Krallık’ta yaşayacak, çalışacak ya da eğitim mi alacaksınız?
Size uygun bir IELTS sınavı var.

Bilgi için sayfayı aşağı kaydırın

Birleşik Krallık için istenilen IELTS Sınavları nelerdir?

Birleşik Krallık hükümeti, vize ve göçmenlik başvuruları için yapılan güvenli İngilizce dil sınavları için yeni taleplerini açıkladı. Bu talepler çerçevesinde vize kategorileri için istenilen Güvenli İngilizce Dil Sınavları Listesinde (SELT) bulunan sınavların sayıları düşürüldü ve sınavların uygulanış şekillerine yeni koşullar eklendi.
Yeniden gözden geçirilen bu listede hem IELTS (Akademik & Genel Eğitim) hem de yeni IELTS Life Skills sınavları yer almaktadır.

Birleşik Krallık vizeleri için IELTS

Birleşik Krallık vize başvuruları için yapılan IELTS sınavı, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Birimi tarafından belirlenen birtakım idari koşullara uygun şekilde tasarlanmıştır.

Sınav Sonuç Belgelerinde yapılan küçük bir değişiklikle, IELTS sınavını Birleşik Krallık vize koşullarına uygun bir sınav oturumunda aldığınız görülebilecektir. Aslında Birleşik Krallık vize başvuruları için alınan IELTS Akademik ve Genel Eğitim sınavları, içerik, denetmenler, format, zorluk seviyesi, puanlama vs. açısından vize başvurusu amacıyla alınmayan IELTS sınavıyla aynı olacaktır. Daha ayrıntılı bilgiye mi ihtiyacınız var?

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim

Almanız gereken IELTS sınavı ve size gereken puan, vize taleplerinize ve/veya okumak ya da çalışmak istediğiniz kurumun taleplerine bağlıdır.

 • IELTS Akademik

  IELTS Akademik sınavı, akademik ya da yükseköğrenim seviyesinde İngilizce dil yeterliliğini ölçer. Sınavda yapılması gereken görevler ve metinler özel bir alan bilgisine sahip olmayı gerektirmez ve herkes için uygulanabilirdir.
  Genel anlamıyla Akademik sınav formatı, üniversite ya da yükseköğrenim seviyesinde İngilizce eğitim veren bir üniversitede eğitim almak isteyenler içindir. Pek çok ülkede tıp, hemşirelik, muhasebe ve mühendislik gibi alanlarda eğitim görmek isteyen adaydan Akademik sınav sonuçları istenir.

 • IELTS Genel Eğitim

  IELTS Genel Eğitim sınavı, adayın pratik ve günlük bağlamda İngilizce dil yeterliliğini ölçer. Sınavlar ve metinler hem profesyonel hem de sosyal durumlar hakkındadır. Sınavın Genel Eğitim versiyonu, tipik olarak İngilizce konuşan bir ülkede orta öğrenim görmek, iş deneyimi kazanmak ya da eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar içindir. Sınavın bu versiyonu ayrıca Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmek isteyen adaylar tarafından alınabilir.


IELTS Life Skills, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Birimi’ne (BKVI) başvuru yapanların, başvurularının bir parçası olarak konuşma ve dinleme becerilerini kanıtlamaları için özel olarak tasarlanmış bir sınavdır.
Aşağıdaki vize türlerine başvuranlar tarafından kullanılabilir:

 • ‘Aile birleşimi’ vizesi

  Halihazırda sürekli olarak Birleşik Krallık’ta yaşayan bir akrabanız, eşiniz ya da partneriniz ile yaşamak istiyorsanız.

 • Ülkede sürekli yaşama izni

  Halihazırda Birleşik Krallık’ta yaşıyorsanız ve burayı sürekli eviniz yapmak istiyorsanız.

 • Vatandaşlık

  İngiliz vatandaşı olmak istiyorsanız.

IELTS sınavının kullanılabileceği diğer Birleşik Krallık vize kategorileri ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

IELTS Life Skills Sınavı Seviyeleri & Formatı

IELTS Life Skills, yüzyüze yapılan bir Konuşma ve Dinleme sınavıdır. Sınavı, başka bir aday ve tek bir sınav görevlisiyle birlikte kısa bir oturumda alırsınız. IELTS Life Skills sınavı iki seviyede yapılır:

IELTS Life Skills Sınavı

IELTS Life Skills’de verilen görevler, İngilizce konuşulan bir ülkede günlük iletişim deneyimleri çerçevesinde tasarlanmıştır.
Sizden, aşağıda verilen konularda günlük konuşmalar yapmanız istenecektir:

 • Kişisel bilgiler / deneyimler
 • Akademik eğitim / iş eğitimi
 • Alışveriş
 • Aile ve arkadaşlar
 • Sağlık
 • Konut
 • Hava
 • İş
 • Ulaşım
 • Hobiler

IELTS Life Skills Seviyesi & Formatı

Sınav, dinleme, yanıt verme, söylediklerinizi net ifade edebilme ve diğer insanlarla konuşabilme becerilerinizi değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Hazırlanmaya mı ihtiyacınız var?

Ücretsiz IELTS Life Skills destek materyallerimizi indirin.
IELTS Sınavlarına nerede girilir?

IDP IELTS sınav merkezleri, BKGV onaylı sınav merkezleridir ve bu merkezlerde Birleşik Krallık vize başvuruları için gereken tüm onaylı IELTS sınavları sunulmaktadır.

Size en yakın IDP IELTS sınav merkezinde yapılan IELTS BKVG & IELTS Life Skills sınav tarihlerine bakınız ve sınavınız için hemen başvurunuz!

register now

IDP Hakkında

IDP Education’ın ortakları 38 Avustralya üniversitesi ve Avustralya’nın en önemli online istihdam ve eğitim şirketi olan Seek Ltd’tir.
IDP Education uluslararası eğitimde 45 yılı aşkın bir süredir kilit bir rol oynamaktadır. Bu süreç içerisinde 400.000’den fazla öğrencinin Avustralya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Yeni Zelanda’daki itibarlı eğitim kurumlarına yerleştirilmesine yardımcı olmuştur.

IELTS’in kurucu ortaklarından biri olmakla gurur duyan IDP Education, dünya çapında 200’den fazla sınav merkezinden oluşan bir ağı yönetmekte, doğru seçimler yapmak için IELTS sınav sonuçlarından faydalanan ve aralarında üniversiteler, profesyonel kuruluşlar, işverenler ve hükümetlerin de bulunduğu binlerce kuruluşa destek vermektedir.